O EPIDI
O PROJEKCIE
EPIDI - European partnership for innovation in distant internships to projekt, który zajmuje się kwestią zdalnych staży i praktyk – realizowanych w trybie on-line.
Epidemia Covid-19 zmieniła i przyspieszyła poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań w tej kwestii. Na rozwiązanie to większość pracodawców, a także studentów nie była przygotowana – zmiana była bowiem nagła i wymuszona nieprzewidzianymi okolicznościami zewnętrznymi. Oprócz wyzwań, jakie wiążą się z wdrażaniem wirtualnych praktyk i staży – w trybie tym dostrzega się także nowe szanse – zdecydowanie większe możliwości wyboru instytucji czy organizacji oferującej staże i praktyki, niezależnie od miejsca studiowania. Beneficjentami tego typu rozwiązań mogą także być osoby z niepełnoprawnościami.
Pojawiła się zatem potrzeba przygotowania systemowych rozwiązań, na którą odpowiada realizowany od 1 kwietnia 2021 w partnerstwie trzech uczelni zrzeszonych w konsorcjum EPIDI: Uniwersytetu w Strasburgu, Instytutu Technologii w Karlsruhe i naszego UAM. Wszystkie uczelnie są także członkami konsorcjum EPIDI.
W ramach działań projektowych w formie ankiet i w wywiadów zebrane zostaną doświadczenia i najlepsze praktyki w obszarze wirtualnych staży – z perspektywy studentów, opiekunów praktyk po stronie pracodawców i pracowników naukowych i administracyjnych uczelni. Doświadczenia te i rekomendacje zostaną następnie ujęte w Przewodniku dobrych praktyk.
W kolejnym etapie projekt przewiduje opracowanie – we współpracy z partnerami – modułów i e-learningowych ułatwiających realizację staży on-line. Rozwiązania te będą wypracowywane także w ramach spotkań i warsztatów z partnerami zewnętrznymi – z sektora biznesowego, spośród organizacji społeczeństwa obywatelskiego, szkół i samorządów.
Zwieńczeniem projektu będzie upowszechnianie wypracowanych rozwiązań zarówno na gruncie krajowym, jak i europejskim, w tym w ramach całego konsorcjum EPICUR, we współpracy, z którym projekt jest realizowany.
Zapraszamy serdecznie nauczycieli akademickich doświadczonych we współpracy z otoczeniem uczelni, zainteresowanych tematyką staży cyfrowych oraz studentów realizujących praktyki do udziału w projekcie, do dzielenia się swoimi doświadczeniami, do rekomendowania rozwiązań.
Kontakt do koordynatorki projektu: Anna Schmidt-Fiedler afiedler@amu.edu.pl tel.: 61 829 47 55.
ZESPÓŁ UAM:
Prof. Małgorzata Rosalska (WSE)
Prof. Natalia Walter (WSE)
Dr Katarzyna Maceduslka (WA)
Dr Joanna Morawska-Jancelewicz (WGSEiGP)
Dr Adam Przystacki (WMiI)
Dr Tomasz Piłka (WMiM)
Dorota Pisula (Biuro Karier)
Anna Schmidt Fiedler – Koordynatorka Projektu
AKTUALNOŚCI
Obecnie zespoły na trzech partnerskich uczelniach analizują ankiety, jakie zostały w czasie wakacji rozesłane do czterech grup odbiorców – studentów, pracodawców, opiekunów praktyk, pracowników administracyjnych – zarówno na UAM, jak również wśród uniwersytetów i organizacji europejskich. Ciekawi jesteście wyników? – zapraszamy niebawem, będziemy je publikować!